Z ostatniej chwili

Posiedzenie Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych

W piątek, 24 marca br., pod przewodnictwem Stanisława Karolkiewicza odbyło się kolejne posiedzenie Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wzięli w nim udział obaj kierownicy Urzędu - Jacek Taylor i Jerzy Woźniak. Porządek obrad był bardzo rozbudowany, obejmował m.in. przedstawienie ogólnych informacji na temat tegorocznych obchodów rocznic historycznych, w tym szczególnie obchodów Roku Katyńskiego i uroczystości związanych z 55 rocznicą zakończenia II wojny światowej (przygotowania do nich wywołały zresztą żywą dyskusję). Omówiono też realizację ustawy o mianowaniach oraz wysłuchano informacji o przesłuchiwaniach polskich kombatantów na Wileńszczyźnie przez litewską prokuraturę. Dyskutowano także na temat przeciągającego się procesu powołania prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. W tej ostatniej sprawie zebrani jednomyślnie podjęli publikowaną powyżej uchwałę. Uchwalili też, że 55 rocznicę kapitulacji III Rzeszy powinni obchodzić wszyscy żołnierze, którzy się do tej kapitulacji przyczynili.
Osobna uchwała dotyczyła konieczności wzniesienia w Warszawie Domu Kombatanta.
Dyrektor Departamentu Stowarzyszeń i Spraw Socjalnych Urzędu przedstawił zebranym rozliczenie z wykonania wydatków Państwowego Funduszu Kombatantów za rok 1999. Największą pozycją jest refundacja ulg telefonicznych (42,5%) i ulg radiowotelewizyjnych (27,4%). Około jedna czwarta Funduszu skierowana była na pomoc społeczną (w bieżącym roku wzrośnie ona do 30%), a 6% stanowiły inwestycje kombatanckie. Jak wiadomo, głównym źródłem dochodów PFK jest dotacja z budżetu państwa. Szerzej na ten temat pisaliśmy w poprzednim numerze "Kombatanta".
Z zainteresowaniem wysłuchano też informacji o postępującej w szybkim tempie realizacji ustawy o mianowaniach na wyższe stopnie wojskowe. Dotychczas wpłynęło do Urzędu 31 tys. wniosków o mianowanie. 25 tys. z nich dotyczy mianowań na pierwszy stopień oficerski. Spośród tych 31 tys. wniosków - 11 tys. przeszło całą procedurę i zostało już podpisanych.

B.M.

Powrót do spisu treści

 

Następny artykuł