powrót do :  str.głównej  |  spisu treści

HONORY WOJSKOWE PO LATACH

25 marca br. odbył się na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu uroczysty pogrzeb doczesnych szczątków śp. płk. Jana Pałubickiego, Komendanta Okręgu Pomorskiego Armii Krajowej w latach 1943-1945.

Płk Jan Pałubicki zmarł w Poznaniu 6 października 1982 roku, w okresie stanu wojennego. W takiej sytuacji żołnierze Armii Krajowej nie mieli możności należycie pożegnać swego Komendanta. Został pochowany na Cmentarzu Junikowskim na skromnym miejscu pod lasem.
Życiorys Jego to chwalebna karta patrioty i żołnierza, który zawsze stawał w obronie Ojczyzny, a okazji ku temu miał w życiu wiele.
Urodził się w 1897 roku na Pomorzu. Pierwsze przeszkolenie wojskowe uzyskał mając 18 lat w 1915 roku, gdy jako poborowy został wcielony do armii niemieckiej. W 1919 roku ochotniczo zgłosił się do wojsk Powstania Wielkopolskiego, obejmując funkcję ogniomistrza I batalionu 3 pułku artylerii polowej. W 1920 roku brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, odznaczając się zdolnościami taktycznymi i wielką odwagą. W okresie międzywojennym był oficerem zawodowym, awansując w 1938 roku do stopnia podpułkownika, objął stanowisko dyrektora w Szkole Podchorążych Artylerii w Toruniu. W kampanii wrześniowej był dowódcą Ośrodka Zapasowego Artylerii Konnej i komendantem garnizonu we Włodawie. Ciężko ranny dostał się do niewoli niemieckiej. We wrześniu 1940 roku został zwolniony z oflagu jako inwalida wojenny i powrócił do Torunia. Tam włączył się do pracy konspiracyjnej w ZWZ. W październiku 1943 roku został mianowany Komendantem Okręgu Pomorze. Funkcję tę pełnił do czasu rozwiązania Armii Krajowej. Od maja 1945 roku włączył się do organizowania Delegatury Sił Zbrojnych na Pomorzu.
23 sierpnia 1945 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Gdańsku i osadzony w więzieniu. Zwolniony na mocy amnestii 17 stycznia 1947 roku.

[tablica]

Obecnie, za zgodą rodziny Zmarłego, jego doczesne szczątki zostały przeniesione na kwaterę żołnierzy Armii Krajowej w uroczystym pogrzebie z honorami wojskowymi należnymi Komendantowi Okręgu i Kawalerowi Orderu Virtuti Militari IV i V klasy.
Uroczystość zorganizował Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Okręgu Toruń i Zarząd Okręgu Wielkopolska oraz Fundacja im. gen. Henryka Kowalówki w Poznaniu i Fundacja "Archiwum Pomorskie Armii Krajowej" w Toruniu. W centralnej części kwatery obok symbolicznego grobu śp. gen. Henryka Kowalówki wybrano miejsce na grób śp. płk. Jana Pałubickiego.

[pogrzeb]

Pogrzeb odbył się z ceremoniałem wojskowym. Władze państwowe reprezentowali: kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - Jacek Taylor oraz jego zastępca Jerzy Woźniak, wojewoda wielkopolski Maciej Musiał, dowódca Garnizonu Poznańskiego, rektor Wyższej Szkoły Oficerskiej w Poznaniu gen. bryg. Krzysztof Pajewski i rektor Wyższej Szkoły Oficerskiej w Toruniu gen. Andrzej Piotrowski. Przybyły liczne delegacje i poczty sztandarowe organizacji społecznych i kombatanckich: z Torunia przewodniczący Rady Fundacji "Archiwum Pomorskie Armii Krajowej" - poseł na Sejm Jan Wyrowiński, prezes Fundacji - Dorota Wakarecy, prezes Zarządu Okręgu Toruń ŚZŻAK - Zbigniew Wojtczak, przewodniczący Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ "Solidarność" - Bogdan Klepas, prezes Zrzeszenia "Wolność i Niepodległość" Zarządu Głównego we Wrocławiu - Mieczysław Huchla, prezes Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego w Poznaniu - Józef Hasiński.
Po sygnale "Słuchajcie wszyscy..." orkiestra odegrała hymn państwowy. Uroczystość rozpoczął prezes Zarządu Okręgu Wielkopolska - ppłk Stefan Ignaszak. Następnie egzekwie pogrzebowe odprawił ks. bp Zdzisław Fortuniak w asyście ks. kan. Leonarda Polocha, kapelana żołnierzy Armii Krajowej i ks. kapelana garnizonowego.
Po odegraniu hasła Wojska Polskiego i salwie honorowej, złożono trumnę do grobu. Przy dźwiękach tremolo nastąpiło składanie wieńców i wiązanek. Mogiłę przykrył "dywan" biało-czerwonych kwiatów.
W imieniu rodziny Zmarłego podziękował żołnierzom Armii Krajowej, syn Komendanta Janusz Pałubicki.

Hanna NOWICKA
Środowisko "Pomnik" w Poznaniu


powrót do :  str.głównej  |  spisu treści  | [do góry]