powrót do: strony gł.  |  spisu treści


zał nr 1 do Komunikatu nr 8
Regulamin
Memoriału Generał Marii Wittek

(Projekt regulaminu został przygotowany przez mecenas Irenę Makowską (Warszawa). Na posiedzeniu II Zjazdu Kombatantek, który miał miejsce w Toruniu w dniach 6-7 XI 1999 r. zgromadzeni doszli do consensusu w sprawie zawartych w regulaminie postanowień prawnych, natomiast kwestie stylistycznego zapisu regulaminu, bez ingerencji w jego treść, pozostawiono redakcji Komunikatów Memoriału. Dlatego też przedstawiany tu zapis regulaminu może odbiegać formą stylistyczną od tekstu omawianego podczas obrad II Zjazdu Kombatantek.)


Memoriał gen. Marii Wittek powołany został dnia 17 listopada 1996 r. w Toruniu
w wyniku inicjatywy prof. dr hab. Elżbiety Zawackiej, uchwałą  I Zjazdu Kombatantek z wszystkich frontów II wojny światowej.

Memoriałowi nadano imię Generał Marii Wittek - inicjatorki i konsekwentnej realizatorki powołania kobiecej służby wojskowej.

(Gen. bryg. Maria Wittek, ps.  MIRA  /1899-1997/ - komendantka Wydziału Wojskowego KN-3 POW Kijów, uczestniczka wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, naczelna Komendantka Przysposobienia Wojskowego Kobiet w II Rzeczpospolitej, szef Wojskowej Służby Kobiet Komendy Głównej SZP-ZWZ-AK 1939-1945, inicjatorka zabezpieczenia dokumentacji historycznej udziału kobiet w walkach o niepodległość Polski, czynna w Podziemiu Niepodległościowym po 1945 roku, współzałożycielka światowego Związku żołnierzy Armii Krajowej.)
Celem Memoriału jest maksymalne nagromadzenie i opracowanie materiałów źródłowych na temat wojennej służby Polek.

Materiały te pozwolą historykom i publicystom utrwalać pamięć o walce kobiet polskich z różnych formacji o wolność i suwerenność Polski.

Memoriał realizuje wysuniętą przez prof. Elżbietę Zawacką programową zasadę:  ,,Nasza służba trwa'' i  ,,Bądźmy wreszcie wszystkie razem''.
 

                                                                     I
Memoriał prawnie jest integralną częścią Fundacji ,,Archiwum Pomorskie Armii Krajowej'' w Toruniu.

Memoriał posiada w Toruniu wspólną siedzibę z podaną wyżej Fundacją, ale prowadzi działalność na terenie Kraju i za granicą. Memoriał prowadzi Archiwum Wojennej Służby Kobiet, jako wyodrębnione ogniwo Fundacji  ,,Archiwum Pomorskie Armii Krajowej'' .

Pracami Memoriału kierują: przewodnicząca, 2.wiceprzewodniczące oraz sekretarz - wybrani na zebraniu członków Memoriału na okres 3 lat.
  Zespół ten koordynuje pracami przedstawicielek terenowych - wojewódzkich i powiatowych wybranych na zebraniu członków Memoriału lub powołanych w miarę potrzeby i zgłoszeń przez ten Zespół.
Przedstawicielki terenowe realizują zadania Memoriału na swoim terenie przez organizowanie spotkań, konferencji oraz informowanie nie tylko kombatantek, ale ich rodzin oraz organizacji kombatanckich, młodzieżowych i innych o pracach Memoriału, a także przekazując zebrane materiały do archiwum Memoriału w Toruniu.

                                                                    II
Członkowie Memoriału skupieni są w Kole Przyjaciół Memoriału. Członkiem Memoriału może być każdy zainteresowany dziejami wojennej służby kobiet oraz każdy komu są bliskie cele i zadania Memoriału i zechce je realizować biorąc udział w pracach Memoriału i podpisując deklarację przystąpienia do Koła.

Członkami wspierającymi  (mecenasami)   mogą być osoby fizyczne lub prawne, świadczące jednorazowo lub okresowo środki finansowe na rzecz Fundacji  Archiwum Pomorskie Armii Krajowej z zaznaczeniem, że dar ten przeznaczony jest na działalność Memoriału.

                                                                    III
Memoriał podejmuje nastepujące zadania:

a/ gromadzenie i opracowywanie w Archiwach WSK materiałów źródłowych do dziejów wojennej służby Polek, przekazywanych zarówno przez osoby prywatne jak i instytucje;

[Materiały żródłowe - tu wszystkie materiały dokumentujące walkę Polek o niepodległość Polski (dokumenty sensu stricte, pamiętniki, materiały wspomnieniowe, wszelkie szeroko rozumiane pamiątki rodzinne mogące dokumentować walkę niepodległościową kobiet - żołnierzy).]


b/ inicjowanie, wspomaganie i publikowanie opracowań naukowych i popularnonaukowych o wojennej służbie kobiet poprzez ich koordynowanie, wyróżnianie i nagradzanie;

c/ zachęcanie kombatantek wszystkich formacji do przekazywania, posiadanych dokumentów oraz rzetelnych relacji opracowanych na podstawie własnych wspomnień;

d/ organizowanie przedstawicielstw Memoriału w różnych miejscowościach i środowiskach kombatanckich dla koordynacji  współpracy archiwalnej i wydawniczej;

e/ organizowanie sesji naukowych, popularnonaukowych, sympozjów, wystaw, przeprowadzania badań naukowych w celu gromadzenia i popularyzowania wiedzy o służbie i losach kobiet - żołnierzy;

f/ pielęgnowanie pamięci walk niepodległościowych polskich kobiet - żołnierzy poprzez inicjowanie i umieszczanie tablic pamiątkowych, nadawanie nazw ulicom, placom, szkołom - imionami zasłużonych kombatantek;

g/ umieszczanie i korygowanie biogramów zasłużonych w walkach niepodległościowych kobiet - żołnierzy w ogólnopolskich wydawnictwach encyklopedycznych;

                                                                        IV
Regulamin został uchwalony jednogłośnie na zebraniu członków Memoriału dnia 7 listopada 1999 roku.

powrót do: strony gł.  |  spisu treści  |  góry