Podziemne Wydawnictwo
,,Kwadrat" -
Toruń
Serwis Internetowy Solidarności |
Słownik biograficzny „Opozycja demokratyczna w Regionie Toruńskim w latach 1976-1989"
Szanowni Państwo
Z inicjatywy Stowarzyszenia „Solidarni – Toruń Pamięta” powstał projekt wydania słownika biograficznego opozycji toruńskiej z lat 1976 - 1990. Publikacja ta będzie miała charakter naukowy, w jej przygotowaniu uczestniczyć będą pracownicy i studenci Instytutu Politologii UMK. Redaktorem koordynującym prace jest prof. UMK Wojciech Polak.
Słownik będzie wydawany w tzw. systemie holenderskim, jest przewidziane opublikowanie kilku tomów, z biogramami ułożonymi w systemie alfabetycznym od „A” do „Z” w każdym tomie. Konieczna jest, rzecz jasna, daleko posunięta współpraca osób, których osiągnięcia będą omawiane w słowniku. Z tego powodu przesyłamy Państwu ankietę dotyczącą informacji biograficznych oraz faktów dotyczących działalności opozycyjnej. Prosimy o jej staranne wypełnienie i odesłanie na adres Biura Poselskiego Posła Antoniego Mężydły (ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń) w terminie do 30 IX 2007 r. Nadmieniamy, że w I tomie słownika znajdą się wyłącznie biogramy osób, które wypełnią i odeślą poniższą ankietę.
Zarząd Stowarzyszenia „Solidarni – Toruń Pamięta”.Ankieta
Prosimy o udzielanie informacji dotyczących poniższych punktów, na osobnych kartkach papieru.1. Imię, nazwisko, (ew. nazwisko panieńskie), data i miejsce urodzenia, imiona rodziców, obecny adres, telefony, adres elektroniczny.
2. Biografia – środowisko rodzinne, kolejne etapy wykształcenia, miejsca pracy zawodowej, miejsca zamieszkania, działalność społeczna, przynależność do organizacji, partii, stowarzyszeń, hobby, zainteresowania itp.
3. Opis działalności opozycyjnej. Apelujemy o podawanie jak największej ilości faktów i nazwisk osób współpracujących (wraz z ew. obecnymi telefonami i adresami tych osób). Prosimy o uwzględnianie nie tylko ew. działalności w opozycji demokratycznej lat siedemdziesiątych, „Solidarności” (legalnej i podziemnej), NZS i innych ugrupowaniach niezależnych z lat osiemdziesiątych, ale także w strukturach związanych z Kościołem katolickim (np. duszpasterstwa, Kluby Inteligencji Katolickiej) i Zrzeszeniem Kaszubsko – Pomorskim oraz z niezależnym ruchem artystycznym, twórczym, dziennikarskim.
4. Materiały, publikowane i archiwalne, dotyczące działalności opozycyjnej. W przypadku materiałów drukowanych należy podać możliwie najdokładniejszy opis pozwalający odnaleźć publikację. W odniesieniu do artykułów zamieszczonych w czasopismach należy podać tytuł, imię nazwisko autora artykułu, tytuł czasopisma, numer i datę wydania, numery stron. W przypadku książki: imię i nazwisko autora, tytuł książki, nazwę wydawnictwa, miejsce i datę wydania, numery stron. Jeśli chodzi o materiały archiwalne należy podać nazwę archiwum i sygnaturę jednostki archiwalnej. Będziemy wdzięczni za dołączenie kserokopii materiałów drukowanych i archiwalnych (np. z Instytutu Pamięci Narodowej). Prosimy też o informację na temat ew. posiadanych własnych materiałów rękopiśmiennych, zapisków, notatek, egzemplarzy gazetek i ulotek oraz także o ew. dołączenie ich kserokopii. Wdzięczni będziemy także za informacje o posiadanych fotografiach i za przekazanie ich skanów na płycie CD (z opisem poszczególnych fotografii). Prosimy także o dołączenie do ankiety własnej fotografii, najlepiej z tamtych czasów (może być skan na płycie CD).
5. Odznaczenia, nagrody, wyróżnienia za działalność w opozycji.
6. Współpracownicy z czasów działalności opozycyjnej, którzy powinni znaleźć się w słowniku – krótki opis ich działalności.
Serdecznie dziękujemy za udzielenie informacji, równocześnie deklarujemy, że zostaną one wykorzystane tylko do celów naukowych.
Zarząd Stowarzyszenia „Solidarni – Toruń Pamięta”.
Ankietę tę można także wysłać na adres elektroniczny Wojtka Polaka wp@his.uni.torun.pl
- 50 lat minęło - Pierwszy wyrok dla SB-mana |
lista Wildsteina , IPN: konfident, ubek, poszkodowany w jednym worku |
Uwaga! dla konfidentów SB |
TW ,,Andrzej" |
Dlaczego to wyszło nam inaczej |
Stan Wojenny - Pierwsze godziny wspomnienie |
Łamanie prawa wyborczego przez urzędników |
teczka B. Andruchowicza |
Stowarzyszenie Wolnego Słowa Toruń - wolność słowa w Trybunale Konstytucyjnym Stowarzyszenie Wolnego Słowa W-wa - sprawozdanie - spotkanie po latach |
forumWpisz się do księgi gości |
pobrane z FreeFind |
w tej witrynie w internecie |